Амди Барјам бара споменик на гробот на Есма

By

Пратеникот Амди Бајрам на денашната седница за пратенички прашања побара да се изгради споменик на гробот на Есма Реџепова – Теодосиевска.

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, рече дека целата процедура за подигање споменик треба да оди преку Собранието бидејќи Есма е национален уметник.

Премиерорт Заев додаде дека првпат слуша за вакво барање и дека е недозволиво гробот на Есма да нема споменик.

„Есма заслужува достоинствено да се одбележи нејзиното дело“, рече тој.

Според него Владата има средства за тоа, а тој лично ќе се заложи кај пратениците и кај фондацијата „Есма и Стево Теодосиевски“ да се зачуваат името и делото на Есма Реџепова.

Ќе ви се допадне

Watch Shin Koihime†Musou: Live Revolution Episode Full

Watch Ingress the Animation (Dub) Episode 11

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

Website https://animeflv.uk: Watch Kamen Rider Zero-One: Short Anime - Everyone's Daily Life animeflv Episode 5 online anime

Sandiegoreader: https://www.sandiegoreader.com/users/animeflixnl/

Fliphtml5: https://fliphtml5.com/homepage/hdukr