Џамбо Агушев е крал на ромската музика во Бугарија

By

Трубачот Џамбо Агушев и бугaрската пејачка Роксана се избрани за крал и кралица на ромската музика. Настанот се одржа на 8 април, во Кремиковци, Бугарија. Изборот е по повод 50-годишнината откако овој датум беше избран за Ден на Ромите.

„Пресреќен сум што ја добив оваа награда, посебно што е прв избор од овој тип“, рече Џамбо за „Репортер“.

Музичарот неодамна ни изјави дека едвај чека да почне со концертите и настапите, бидејќи поради пандемијата долго време не оди на турнеи.

Ќе ви се допадне

AniWatch anime: Watch Jujutsu Kaisen (TV) Episode 10 (https://aniwatch.pro/m/vOrV/ep-10)

AnimeTV https anime tv: The Misfit of Demon King Academy Episode 13