Двајца Македонци на маратонот во Њујорк

By

Викендов во Њујорк се одржа 47. маратон, еден од најмасовните и најпознати маратони во светот (покрај Чикаго, Бостон, Лондон, Берлин и Токио). Овој пат на маратонот трчаа двајца Македонци, Грегор Пановски и Бојан Тодевски, а Мариа Дибјаџо ја трчаше трката на 5 километри.

„Трета година по ред работам како волонтер на маратонот, на делењето бројчиња на учесниците. Трката на 5 километри, која ја трчаат 10.500 луѓе, ја трчам втора година по ред“, рече Мариа за „Репортер“.

Бравооо за Gregor Panovski

Posted by Maria Duda on Недела, 05 ноември 2017

Со позитивно искуство од маратонот во Њујорк е и Грегор.

„Трката беше одлична, прекрасна атмосфера, милионска публика за вистинско доживување на маронот. Ова ми беше прв настап во Њујорк, а седми маратон до сега. Како патека, Њујорк е најтежок од маратоните што сум ги трчал, а тоа се Берлин, Чикаго, два пати Ротердам, Париз и Амстердам. Се подготвував 16 недели, но времето од 4:03:34 за мене е скромен резултат. На вљубениците во трчањето би им препорачал да дојдат и да го истрчаат њујоршкиот, ама не како прв маратон, туку претходно убаво да се подготват“, ни рече Грегор.

Грегор Пановски и Мариа Дибјаџо

Бојан Тодевски остварил подобро време на маратонот од Грегор, а трката ја завршил за 3 часа, 57 минути и 20 секунди.

Бојан Тодевски

На њујоршкиот маратон годинава се пријавиле 98,247 маратонци, а само 51.000 од нив, кои беа извлечени по пат на лотарија, настапија на маратонот.

Андријана Јовановска

Ќе ви се допадне

Watch Boruto: Naruto Next Generations Episode 161 (https://kissanimeonline.com/m/j9Z7/ep-161) at website https://kissanimeonline.com. See more kissanime site

How Not to Summon a Demon Lord Episode 12 at website https://animeheaven.pro animeheaven one piece