(Фото) Дизајнерката Маја Кикириткова се соблече и ги покажа лузните од двата царски реза: Горда сум на своето тело

By

Модната дизајнерка Маја Кикириткова ги покажа лузните од двата царски реза, кои ги добила од раѓањето на синот Лазар и ќерката Ева. Таа и нејзиниот сопруг Александар пред три години првпат станаа родители, а пред неполна година добија и ќерката.

Во двете бремености Маја имала потешкотии. Синот е роден пред време, а иако и ќерката сакала да ја роди по природен пат, на крајот поради компликации и Ева, како и Лазар, е родена со царски рез. Своето искуство дизајнерката го сподели на Инстаграм.

„Ова е мое тело, тело после две бремености, тело после два тешки царски реза. Да, ова се мои лузни, ги сакам и сум горда на нив, една за Лазар и една за Ева.

Кога останав бремена со Лазар цело време во мисла ми беше природно породување. На докторот постојано му зборував како сакам детето да се роди природно, а тој само велеше дека додека не влезам во 36. недела нема да зборуваме за раѓање. И во право бил, не ја дочекав 36. недела. Тој ден 22.12.2017, утрината бев на преглед кај матичната, ми рече супер е сè, уживај во последните недели од бременоста. Во 17 часот требаше да одам на јога за трудници. Влегов да се спремам и видов дека сум прокрвавела. Александар беше предновогодишно во кафана. Не му се јавив да не го возмемирувам, потсвесно верував дека не е ништо сериозно, иако знаев дека не е во ред. Го побарав докторот и рече, ‘Дојди, дежурен сум’. Отидов во болница, крвавењето беше пообилно. Ми рече дека ќе ме задржат во болнца, плацентата е одлепена. Му се јавив на Александар, дојде со брзина на светлината. Не можев да издржам ни неколку часа, а не неколку денови. Во 20:10 се роди Лазар. Итен царски, затоа што ако не се реагирало на време, прво се губи бебето, па мајката.
Втор пат бремена, молење да дочекам 36. недела, милијарда испитувања и пак истото, пак прокрвавев, пак 34. недела, пак во болница и пак итен царски.
И да, не сум царица, два пати сум царица, затоа што имам две прекрасни деца, живи и здрави.
Сите ние сме царици, без разлика дали сме родиле природно или царски. Каква е вашата приказна?“, напиша Маја.

Ќе ви се допадне

Watch Yosuga no Sora Episode 1 at AnimeTV free anime tv

My Hero Academia 3 (https://4anime.biz/m/w6JO) Episode 25 at website https://4anime.biz. See more watch animes