(Фото) Мавровци сами ја исчистија потопената црква „Св. Никола“, која тонеше во ѓубре и шут

By

Група Мавровчани решија да го исчистат шутот и нечистотијата и да ја стабилизираат камбанеријата во црквата „Св. Никола“  во Маврово.  Црквата „Св. Никола“ долго време беше под вода, но поради повлекување на езерото и сушите, таа сега е на суво и со помош на Мавровчани, полека го враќа својот сјај. Долго време беше запуштена, ама летово таа изгледа многу подобро од претходно.

„Се фатија група Мавровчани и го направија ова сами, исчистија тони шут, стабилизираа камбанеријата, средија. Можело и без да чекаш државата да напраиш нешто за МК. Алал да им е“, стои во твитот кој се споделува на социјалните мрежи.

Црквата „Св. Никола“ во Маврово е вистинска туристичка атракција, која е изградена во 1850 година. Но, со изградбата на Мавровското езеро, се потопиле многу делови од старите села кои се наоѓале таму, вклучувајќи ја и старата црква.

 

 

 

ЦРКВА СВ. НИКОЛА

МАВРОВО

Ќе ви се допадне

Rio: Rainbow Gate! Special Episode Full

AnimeFreak: Shonen Onmyoji anime episode 26 online free at https://animefreak.ws fire force animefreak

Website https://animetv.cc: Watch Lupin the Third: Is Lupin Still Burning? (Dub) animetv Episode Full watch animes

Watch anime online for free at Animepahe watch anime

Lawrence: http://www.lawrence.com/users/kissanimemx/

Librarything: https://www.librarything.com/profile/gogoanimelol