(ФОТО) Викторија Лоба кога била руско девојче

By

Поп-пејачката Викторија Лоба, обајви фотографија од времто кога била мала и живеела во Русија. Црно белата фотографија на која  поп- пејачката е во бело фустанче, а на главта ја носи така наречената шапка со везови, карактеристична за тичишната руска носија, е она што остава впечаток и не потсетува дека таа е родена Русинка.

Лоба, пред извесно време беше во центрот на вниманието, затоа што поднесе барање за македонско државјанство.

„Конечно станав Македонка“, рече Лоба за „Репортер“. Во разговорот таа ни раскажа за времето кога живеела во Русија. Но, и дека кога на 8 години дошла прв пат во Македонија, брзо се адаптирала и го научила јазикот. (А.Г.)

Ќе ви се допадне