(Галерија) Никола Ристановски е Снејп, а Јовица Михајловски би бил одличен Волдеморт, македонските глумци во „Хари Потер“

Кога во Македонија би се снимал хит-филмот „Хари Потер“, главните улоги би ги добиле некои од најпознатите македонски глумци, но и некои од децата актери. Неодамна на „Твитер“ се појавија фотографии од тоа како би изгледал кастингот кога филмот би се снимал во Македонија.

Главниот лик на Хари Потер би го играл херојот од серијата „Зоки Поки“, Матеј Настевски. Неговиот најдобар другар Рон Визли би го глумел Матеј Зимбаков, а Анастасија Аневска одлично би се вклопила во улогата на Хермиона. Никола Ристановски би бил професорот Северус Снејп, а Јовица Михајловски одлично би се снашол во улогата на Волдеморт.

Матеј Настевски како Хари Потер

Никола Ристановски како професорот Северус Снејп

Анастасија Аневска како Хермиона

Матеј Зимбаков како Рон Визли

Јовица Михајловски како Волдеморт

Игор Џамбазов како Сириус Блек

Матео Матески како Дадли Дарсли

Дејан Лилиќ како Луциус Малфој

Благоја Чоревски како професорот Хорас Слагхорн

Атанас Тановски како професорот Аластор

Бубо Каров како Рубеус Хагрид

Митко Апостоловски како професорот Албус Дамблдор

Борис Чоревски како Аргус Филч

Ирена Ристиќ како Белатрикс Лестрејнџ

Катерина Коцевска како Долорес Амбриџ

Нино Леви како Артур Визли

Шенка Колозова како професорката Минерва Мекгонагал

Петар Горко како Гилдерој Локхарт

Марија Кондовска како Моли Визли

Сашко Коцев како Ремус Лупин

Звездана Ангеловска како Сибил Трелони

.

 

 

Scroll to Top