(Галерија) Со мурал насликан во Скопје, македонски уметници го чуваат споменот на Тоше

By

Македонските уметници Александар Поповски и Димитар Димитров насликаа мурал со ликот на Тоше Проески во Скопје. Муралот се наоѓа на балконот на приватен стан, а гледа во правец на Соборниот храм. Сликите од муралот Александар ги објави на Фејсбук.

Александар до сега има нацртано повеќе од 100 слики со Тоше, за кого вели дека му е инспирација. Првата слика ја насликал во 2008 година, а во 2013 ја имал првата изложба со слики од Тоше во Битола. Негови слики се изложени и во спомен куќата на Тоше во Крушево. Една од сликите на Александар се појавува и во спотот за песната „Полско цвеќе“, што пред неколку години ја преработи „Инструментал бенд“.

Ќе ви се допадне

english dubbed anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub] Episode 11

watch anime online One-Punch Man

aniwatcher Naruto

sites to watch anime Your Name.

aniwatch AniWatch Tokyo Ghoul