Кирил Џајковски ќе настапи на 20-годишнината на „Битола отворен град“

By

Мкедонскиот композитор и продуцент Кирил Џајковски е еден од најпрепознатливите балкански електроуметници, кој ќе настапи на 20-годишнината на „Битола отворен град“. Џајковски е познат и како извонреден автор на филмска и театарска музика. Можеби една од најпознатите соработки е онаа со режисерот Манчевски и музиката за филмовите „Прашина“ и „Сенки“,  а најновата соработка беше за филмот „Врба“.

По цели 20 години, тој во 2019 го реиздаде својот легендарен албум „Хоумбаунд“ (Homebound). Веќе одамна ги надмина границите на регионот и како еден од изведувачите од овие простори со убедливо најуспешна интернационална кариера веќе ја претстави својата музика на главните бини на најголемите музички фестивали во Европа.

Меѓународниот младински арт-фестивал „Битола отворен град“ е традиционален уметнички фестивал, кој дваесет години ги слави алтернативната уметност и урбаната култура, стимулира културен активизам, ја инспирира публиката да биде свесна и отворена за нови прогресивни идеи и придонесува за развој на културниот туризам во Битола.

Ќе ви се допадне

Website https://gogoanime.be: Watch Special A (S.A) gogoanime Episode 24 gleipnir gogoanime

Website https://animekisa.in: Watch Ghost in the Shell 2.0 (Dub) animekisa Episode Full dubbed anime

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://animeflix.nl: Watch Bean Bandit Special Video animeflix Episode Full animeflix netflix

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14761012

Profile hatena: https://profile.hatena.ne.jp/animefreakws/profile