Македонец најдобар на меѓународен натпревар по програмирање

By

Петнаесетгодишниот Благојче Павлески од Прилеп го освои првото место на 18. меѓународен натпревар по програмирање „Коуд ИТ“ 2017-2018 година неодамна се одржа во Бугарија. Натпреварот е во организација на софтверската компанија „Мусала софт“, а под покровителство на бугарскиот претседател, Румен Радев. Второто место го освои Виктор Кожухаров од Бугарија, а трет беше Доријан Лендвај од Хрватска.

Павлески заврши деветто одделение и беше прогласен за ученик на генерација во своето училиште. Изминатите години учествувал на голем број натпревари и освоил број награди од областа на математиката, биологијата, физиката, но и на натпревари во спортот и во ликовната уметност.

Ќе ви се допадне

4Anime persona 4 the animation season 2: Naruto (Dub) (https://4anime.biz/m/BGW) Episode 220

AnimeDao animedao mobile: Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town? Episode 12