Македонската фолк-елитата ќе пее на фестивалот „Роса“

By

Миле Кузмановски, Благица Павловска, Наум Петрески, Ленче Кукиќ, Сузана Гавазова, Јордан Митев, Горан Кукиќ, Марјан Коцев, Благоја Грујовски се дел од македонските пејачи што ќе настапан на 19. издание на фолк-фестивалот „Роса“. Фестивалот на новокомпонирана народна музика ќе се одржи на 26 октомври во МОБ. По повод 25-годишнината од постоењето на организаторот, радио „Роса“, пејачите ќе пеат во живо, а ќе ги придружува оркестарот „Браќа Нуне“.

dobivaj vesti na viber

Фестивалот е ревијален, како и секоја година. Сепак, ќе бидат доделени награди за животно дело, а годинешни добитници се Наум Бурназ, Нино Величковски и Ферус Мустафов.

Ќе ви се допадне

watch subbed anime. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

english dubbed anime Attack on Titan Season 3 (Dub)

AnimeDao Redo of Healer

Seirei Gensouki: Spirit Chronicles Episode 3

AnimeDao My Hero Academia Season 2 (Dub)

dubbed anime AnimeDao High School DxD