Милчо Манчевски ја доби наградата „Живојин Жика Павловиќ“ на Меѓународниот фестивал за режија во Лесковац

Режисерот, сценарист и писател Милчо Манчевски е годинашен лауреат на наградата „Живојин Жика Павловиќ“ што ја доделува Меѓународниот фестивал за филмска режија во Лесковац – LIFFE за афирмација на регионалната филмска уметност во светот.

Оваа престижна награда ќе му биде врачена како дел од богатата програма на јубилејниот 15-ти фестивал, кој се одржува од 15 до 20 септември во Лесковац, во организација на Културниот центар Лесковац, а под покровителство на Министерството за култура и градот Лесковац.

Според организаторот кој ја доделува наградата, Милчо Манчевски е еден од најистакнатите филмаџии од регионот, кој остави значаен белег во промоцијата на регионалната кинематографија во светот и со тоа го заслужи главното признание на фестивалот кој го носи името на познатиот филмаџија Живојин Жика Павловиќ.

Меѓу досегашните лауреати на оваа награда се: Горан Марковиќ, Слободан Шијан, Емир Кустурица, Раде Шербеџија, Предраг Мики Манојловиќ, Лазар Ристовски, Драган Николиќ, Велимир Бата Живојиновиќ, Славко Штимац, Богдан Паскалјеклиќ и Горан Паскалјеклиќ.

Милчо Манчевски (Скопје, 18 октомври 1959) е македонски филмски режисер, сценарист, писател и фотограф. Њујорк Тајмс го вклучи неговиот филм „Пред дождот“ во својот водич за најдобрите 1.000 филмови некогаш направени. Магазинот Rolling Stone го вклучи неговиот спот за песната „Tennessee“ од познатиот бенд „Arrested Development“ на листата на 100 најдобри музички спотови на сите времиња.

Режирал седум играни филмови, повеќе од педесет кратки филмови, како и една епизода од светски познатата серија Wire. Доби повеќе од 50 меѓународни награди, меѓу кои и Златен лав за најдобар филм на Венецискиот филмски фестивал, како и номинација за Оскар за најдобар странски филм. Неговата работа е вклучена во наставната програма на бројни универзитети во светот.