Низ тунелите на Предјама во Словенија, најголемиот замок на светот сместен во карпа

By

Замокот Предјама е најголемиот пештерски замок во светот и како таков е наведен во Гинисовата книга на рекорди. Витезот Еразмо од Предјама е запаметен како најпознат владетел на овој замок и за него кружат многу митови и легенди. Се вели дека бил нешто како Робин Худ и дека тој и неговите витези напаѓале богати кочии и карвани кои минувале недалеку од замокот.

dobivaj vesti na viber

Го убиле од катапулт додека седел на тоалетна школка, откако еден од неговите слуги го прдал. Велат, многу неславна смрт. Денес, секоја година пред замокот се одржува традиционален витешки турнир на кој се собираат различни натпреварувачи од регионот и светот.

Собите се уредени како во средниот век за да се комплетира искуството, а на врвот на замокот, надвор, има мало кафуле со прекрасен поглед на селото долу.

Овие пештери се најголемите пештери во Словенија и една обиколка низ нив може да потрае доста долго.

Во пештерите е многу постудено отколку надвор, затоа облечете јакна ако одлучите да одите на турнеја.

Можете да добиете слушалки со аудио водич или вистински водич низ пештерата, но постои и опција да не земете водич и сами малку да ја истражувате пештерата, бидејќи понекогаш е подобро да се ослободите од непотребните детали за историја и само вашиот љубопитен дух да  ужива во моментот.

Откако е отворен за јавноста пред околу 200 години, околу 37 милиони љубопитни туристи поминале низ овој замок и неговите пештери.

Турите траат од час до час и половина, не се дозволени домашни миленици, а цената на билетот е околу 24 евра.

Овој систем на пештери е најголем во Словенија и во нејзината утроба има многу поврзани јами и ровови, со проценета должина до околу 140 километри.

Овие тунели и пасуси некогаш биле користени за бегство во случај на инвазија на замокот.

Во тоа време, престојот во замокот не бил воопшто удобен, бидејќи бил изложен на провев и влага.

Но, вистинската цел на замокот била заштита од опсада и од неговите карпи постојано течела вода за пиење и во него биле складирани големи залихи на храна.

 

Ќе ви се допадне

https://animeflix1.com/. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

The Daily Life of the Immortal King 2nd Season Episode 6

ANIMEFLIX The Rising of the Shield Hero (Dub)

animeflix My Hero Academia

ANIMEFLIX Attack on Titan Episode 20

ANIMEFLIX My Hero Academia Season 4 Episode 19

tải go88