Параолимпиец бара парче од црн дроб за да преживее

By

На 37-годишниот Дарко Арсов итно му е потребна трансплантација на црн дроб. Дарко е добитник на златен медал на Летните олимписки игри на Специјалната олимпијада во Полска во 2010 година, во категоријата атлетика, дисциплина 50 метри. Тој учествуваше и на Специјалната олимпијада во Грција во 2011 година. Во Атина Дарко освои златен медал во дисциплината 25 метри пливање.

dobivaj vesti na viber

 

Поради болеста Дарко веќе не може се занимава со спортот и музиката. Тој самиот преку својот фејсбук-профил испрати апел до сите што сакаат да му помогнат.

Сите што сакаат или можат да му помогнат, може да го побараат на телефонот 078 205 975.

Ќе ви се допадне