Почина актерот Кирил Псалтиров, доајен на македонското глумиште

By

По долго и тешко боледување, денес во Скопје почина актерот Кирил Псалтиров, доајен на македонското глумиште.

Тој беше еден од првата генерација актери кои излегоа од Академијата на драмски уметности во Скопје и целиот свој работен век го помина во Македонскиот народен театар. Таму одигра бројни улоги во најпопуларните претстави, како „Госпоѓа министерка“, „Чорбаџи Теодос“, „Женидба“, „Ревизор“ и многу други. Посебен печат остави со својата улога како Тевје во мјузиклот „Свирач на покривот“.

Пслатиров играше во многу македонски филмови како „Пред дождот“, „Најдолгиот пат“, „Време води“, како и во бројни ТВ-серии: „Илинден“, „Волшебното самарче“, „Во светот на бајките“, но и во популарните македонските народни приказни и „Трврдокорни“, каде посебно забележани беа неговите улоги во кои ги глумеше војводите Христо Узунов и Дедо Иљо Малешевски.

Погребот ќе се одржи утре, во неговиот роден град Кочани.

Ќе ви се допадне

Website https://aniwatch.pro: Watch Fate/Grand Carnival aniwatch Episode 2 aniwatch

Website https://animepahe.cc: Watch Underdog animepahe Episode Full anime online

Website https://animetv.cc: Watch Hakuoki ~Demon of the Fleeting Blossom~ A Memory of Snow Flowers (Dub) animetv Episode 6 3 animetv to

AnimeFLV: Maze: The Mega-Burst Space anime episode 25 online free at https://animeflv.uk english dubbed anime

Metooo: https://www.metooo.com/u/animeflixnl

Podomatic: https://www.podomatic.com/podcasts/kissanime-contact