„Посакав да му ја бакнам раката кога видов како оперира отворено срце“, Адријана Алачки му даде поддршка на Жан Митрев

By

Кога во јавноста неодамна се појави веста дека Филан Митрев, синот на д-р Жан Митрев, е уапсен и обвинет за тероризам во Германија, познатиот кардиохирург доби јавна поддршка од водителката и пејачка Адријана Алачки. Таа објави заедничка слика со него и му се заблагодари што пред неколку години ѝ го спасил животот на мајка ѝ. Алачки во објавата на „Инстаграм“ вели дека е само една од многуте на кои ѝ направил добрина.

„Те сакам, докторе, до небото и назад. Колку добрини ми направивте, а да не зборувам за целиот свет“.

Првпат го видов во Германија, во Мајнц, во црковната сала каде што пеев за Велигден пред 20-ина години. На велигденската прослава беа половина Германци, кои буквално не го оставаа да здивне, сите му се поклонуваа во тоа време. Од сцената го забележав токму поради неговата скромност. Се запознавме лично кога дојде со двете деца во рацете зад сцената да ме замоли да му ја отпееме ‘Земјо македонска’. И, верувале или не, не ги испушти децата од рацете цела вечер, дури и играше на орото со нив во двете раце. Пред да го запознам гледав на Си-ен-ен операција што тој ја извршуваше на отворено срце и кога слушнав дека е Македонец, посакав раката да му ја бакнам и да го прегрнам. Господ веднаш ми ја исполни желбата и за Велигден бевме заедно во Германија. Очите не ги тргав од него, колку грижливо се однесуваше кон децата и си велев: ‘Господе, голем си, како не му паднаа рацете’. Кога се поздравивме на заминување, ми рече: ‘За лошо, за арно, побарај ме’ и ми се заблагодари за песната.

По многу години додека слетував во Токио, добив порака од ќерка ми дека мојата мајка умира: ‘Враќај се’. Ми се одзедоа и рацете и нозете и веднаш му се јавив. Ми рече ќе испрати возило да ја земат и ми го затвори телефонот. Додека барав билет за назад (ми рекоа следниот лет е за 24 часа), докторот ми се јави, ми рече дека мајка ми е буквално вратена во живот. ‘Терај си ја работата, ние сме тука’. Jас сум само капката во океанот кому сè му помогнал. Господ нè става на многу пеколни искушенија во животот, можеби токму ние ќе ги чистиме кармите од предците. Седете си мирни и како велеше мојата баба – ‘плукни си синко во пазувите, деца имаш и не зборувај, не суди за туѓите’. Гледајте си за децата“, напиша, меѓу другото, Алачки.

За потсетување, Филан, синот на Жан Митев, беше уапсен лани во ноември за планирање терористички напад во Германија, а за акцијата набавил и хемикалии за правење бомба. Веста во јавноста се појави неодамна кога германските медиуми објавија тој потекнува од угледни родители, а неговиот татко е сопственик на приватна клиника за кардиохирургија во Македонија.

Д-р Митрев потоа во изјава за медиумите рече дека секој човек на 25 години си одговара за своите постапки и додаде дека веќе неколку години не биле во контакт.

View this post on Instagram

Те САКАМ Докторе Жан Митрев Саша Митрев ,,од тука до небото и назад"💝⚘ Колку добрини мене ми направивте, а да не зборувам за целиот свет. Прв пат го видов во Германија во Mainz, во црковната сала каде пеев за Велигден ,пред 20- тина години. На Велигденската прослава беа половина германци, пријатели на македонскиот клуб во Mainz, кои буквално не го оставаа да здивне, сите му се поклонуваа во тоа време. Од сцената го забележав токму заради неговата скромност. Се запознавме лично кога дојде со двете деца во рацете позади сцената, да ме замоли да му ја отпееме ,, Земјо Македонска" и верувале или не, не ги испушти децата од рацете цела вечер, дури и играше на орото со нив во двете раце. Пред прв пат да го запознаам, ја гледав на СНН операцијата што тој ја извршуваше на отворено срце и кога слушнав дека е Македонец, посакав раката да му ја бакнам и да го прегрнам. Господ веднаш ми ја исполни желбата и за Велигден токму заедно во Германија. Очите не ги вадев од него, колку грижливо се однесуваше кон децата и си велев,, Господе голем си, како не му паднаа рацете". Кога се поздравивме за заминување ми кажа,, за лошо за арно" побарајте ме" и ми се заблагодари за песната. Но животот ги пишува романите после долго, долго години… додека слетував во Токио, Јапонија, го пуштив телефонот и добив порака од керка ми дека е ,,готова" мојата мајка, враќај се. Ми се одзедоа и рацете и нозете, веднаш ми падна на ум да му се јавам. Неговиот одговор беше,, веднаш, сега, се што е во мојата моќ, ќе испратам возило да ја донесат и ми го затвори телефонот. Додека барав билет веднаш да се вратам назад ( ми рекоа следниот лет е за 24 часа) докторот ми се јави, ми кажа дека мојата мајка буквално е вратена во живот, терај си ја работата, ние сме тука. И благодарам и на Др. Borjanka Taneva која учествуваше несебично во тој чин. Која радост, кој спокој, да можев да полетам….ах докторе колку си голем. Jас сум само капката во океанот на кого се помогнал. Господ не става на многу пеколни искушенија во животот, можеби токму ние ќе ги чистиме кармите од претците. Седете си мирни и како велеше мојата баба,, плукни си синко во пазувите, деца имаш и не зборувај, ни суди за туѓите". Гледајте си

A post shared by Adrijana Alacki (@adrijanaalacki) on

Ќе ви се допадне