Поздрави го Зеко, журката горе сега е многу појака: Пријателите се простуваат од скопскиот музичар и угостител Сашо Пижевски – Пиже

By

Смртта на познатиот угостител и некогашен член на култните „Хавана бенд“, Сашо Пижевски – Пиже, ги најде затечени неговите пријатели, колеги, музичари, актери, луѓето од јавниот живот. Пиже почина ненадејно вчера, на 57 години. Прв од него се прости неговиот другар Игор Џамбазов, кој со Пиже и Зеко членуваше во „Хавана бенд“ и заедно ги испеаја „Шток ми бејби“, „Дај ми, жити сè“, „Нема спас“ и други.

dobivaj vesti na viber

Со многу емоции за Пиже пишуваат и луѓето со кои тој дружеше и соработуваше низ годините. Велат, откако пред неколку години замина Зеко, а сега и тој, журката горе е многу појака.

Пиже беше еден од главните творци на ноќниот и забавен живот во Скопје од крајот на 80-тите години до денес. По распаѓањето на „Хавана бенд“, се посвети на угостителскиот бизнис, а повремено, како гостин, учествуваше во неколку музички проекти.

Почина Сашо Пижевски – Пиже од култните „Хавана бенд, скопски урбан лик кој секогаш беше дел од градскиот живот

Ќе ви се допадне

máy chủ go88 go88 club go88 đánh bài đổi thưởng

đăng nhập game sunwin