„Се расплакав во Брисел за ќерка ми“, искрено со доктор Аспазија Софијанова

By

Во пресрет на Светскиот ден на здравјето, 7 април, потсетуваме на разговорот со професор доктор Аспазија Софијанова

dobivaj vesti na viber

Муабетот со доктор Аспазија Софијанова, или меѓу луѓето позната како доктор Цули, не може да ти биде досаден. Сеедно дали тоа е муабет за медицината, модата, готвењето или шегите за Власите, оти и таа е Влаинка, докторка Софијанова за се има по некоја приказна.

„Види, ако Власите нешто најдобро знаат тоа е како да ги алоцираат парите. Влав ќе штеди за сè, ама за школо и за едукација ќе најде пари. Јас малку сум поинаква, иако и јас знам некогаш да размислувам цинцарски“, се шегува професор доктор Софијанова, која го носи името Аспазија по баби ѝ од Крушево.

На 21 година веќе ја имала нејзината поголема ќерка, Марија. Две години подоцна ја добила и втората ќерка, Анастасија.

„Не беше лесно да се студира па дури и да се поништуваат пониските оценки и да се биде мајка“, вели докторка Софијанова која е поранешен директор на Детската клиника.

Од муабетот за нејзиното специфично име и неговото значење, до тоа како го пребродила разводот и зошто е во добри односи со свекрвата, преку муабетот за популарниот татко, но и зошто ќерките не станаа докторки, за времето кога беше во политиката… Гледајте го интервјуто.

Александра Георгиев

Ќе ви се допадне

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

online anime Attack on Titan

4Anime One Piece (Dub) Episode 752

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime

Bleach (Dub) Episode 365

4anime tv TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

tải go88