Серена Вилијамс му пиша на македонскиот тенисер: „Луѓе како тебе ме инспирираат“

By

За неверојатната приказна на младиот тенисер Дарко Грнчаров, кој шест месеци беше во кома, дозна и Серена Вилијамс, поранешната најдобра тенисерка во светот. Таа на Дарко му испрати приватна порака на „Твитер“, полна со зборови на поддршка.

dobivaj vesti na viber

„Вау, ова е неверојатна приказна. Луѓето како тебе ме инспирираат. Ќе ни биде чест мене и на Олимпија да те запознаеме наскоро. Многу љубов! Бакнежи“, стои во пораката од Серена за Дарко.

„Не можам да опишам колку сум среќен што Серена ми испрати порака. Ова е најдоброто нешто што можеше да ми се случи, да ми пише мојот идол“, рече Дарко за „Репортер“.

Дарко вели дека сестрите Серена и Венус Вилијамс му се омилени тенисерки, а идоли кај тенисерите му се Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.

„Веднаш ѝ одговорив и навистина се надевам дека ќе имам можност да ја запознаам“, додаде тој.

Грнчаров неодамна потпиша спонзорски договор со компанијата „Адидас“, кои исто така беа инспирирани од 20-годишниот тенисер. Дарко веќе се подготвува за својот прв турнир, што треба да го игра во Мајами во март. Тенисерот по мозочниот удар се разбуди од кома пред само 8 месеци. Тогаш лекарите му рекле дека ќе треба да поминат неколку години пред да може да тренира и да игра тенис.

А. Јовановска

 

Ќе ви се допадне

tải sunwin

sunwin sunwin apk tải sunwin apk

tải sunwin

sunwin web tải sunwin sunwin club

game bài sunwin game sunwin game bài sunwin