Тијана Дапчевиќ: првиот хонорар го заработив од рекламирање енергетски пијалаци и сама си купив капут и чизми

Тијана Дапчевиќ открива дека со првиот заработен хонорар што го заработила од рекламирање на енергетски пијалок, сама си купила чизми и капут, а откако наполнила 18 години решила да го прошета светот.

„Родена е во Скопје на 03.02.1976 година. Потекнува од семејство на одлични музичари. Нејзината мајка Бранка Тодеска е позната оперска пејачка, нејзиниот татко Велко бил професор по контрабас на Музичката академија во Скопје, а нејзината помлада сестра Тамара е пејачка“, вака Глорија пишува за Тијана.

Кога имала само пет години, Тијана се запишала во Основното музичко училиште, а две години подоцна почнала да свири виолончело. Таа беше една од најнаградуваните млади виолончелисти во Југославија во тоа време.

Македонската телевизија ја избра да ја претставува Македонија на 59. Избор за песна на Евровизија што се одржа во Данска.

На нејзиниот најпознат албум „Земја моих снова“ се најде и песната „Не дај“ со која го освои третото место на фестивалот во Будва, иако многумина и предвидуваа победа.

По пропаѓањето на долгогодишната врска, таа на натпревар во Сомбор го запознала Милан, со кого почнала да живее заедно по четири дена врска.

Во април 2001 година се омажила за него и се преселила во Белград. Синот Вук го добила во 2009 година, а улогата на мајка, како што истакнува, целосно и го променил животот.

Scroll to Top