Трпчески резидентен артист во лондонски „Вигмор хол“

By

Македонскиот пијанист Симон Трпчески во новата сезона 2017/2018 година ќе биде резидентен артист на лондонски „Вигмор хол“.

Првиот од серијата три концерти со различна програма во текот на сезоната е утревечер и ќе ја означи соработката на Трпчески со еден од водечките светски виолончелисти Даниел Милер-Шот.

Македонскиот пијанист, кој досега повеќе од десeтина пати има настапувано на оваа сцена, во јануари в година на престижната лондонска сцена ќе го донесе хит-проектот на Трпчески и пријателите „Македонисимо“, инспириран од македонскиот фолклор и посветен на македонскиот народ. Овој циклус во британската престолнина нашиот пијанист ќе го заокружи со самостоен рецитал во мај.

Трпчески веќе е потписник на две компакт-диск изданија снимени од настапите во живо во „Вигмор хол“.

Ќе ви се допадне

AnimeKisa: Brinken anime episode 26 online free at https://animekisa.in anime stream

AnimeFreak: Pokemon Gotta Dance (Dub) anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreaks anime

Strike Witches: 501st JOINT FIGHTER WING Take Off! (Dub) (https://aniwatch.pro/m/Pybr) Episode 12

Watch Dr. Slump and Arale-chan: N-cha! From Penguin Village with Love Episode Full

Vietnamta: https://www.vietnamta.vn/profile-78446

Fitday: https://www.fitday.com/fitness/forums/members/animeflixnl.html