(Видео) Актерката Глен Клоуз го спомна „Пред дождот“ на Манчевски пред Оскарите, би сакала да ја посети Македонија поради овој филм

Актерката Глен Клоуз би ја посетила Македонија поради филмот „Пред дождот“ на режисерот, Милчо Манчевски.

Во промотивно видео по повод доделувањето на највисоките филмски признанија, Клоуз беше прашана кој филм ја инспирира да посака да посети некоја земја.

„Постои филм што се вика „Пред дождот“ и е снимен во Македонија. Очигледно е многу стар. Многу работи се случувале таму. Никогаш нема да го заборавам“, рече Клоуз.

Филмот на Манчевски во 1994 година беше номиниран за Оскар. Своевремено ја доби и престижната награда Златен лав за најдобар филм на фестивалот во Венеција.

Scroll to Top