(Видео) Кире Лазаров слави роденден: од ЕХФ стигна честитката за капитенот

By

Селекторот и капитен на ракометната репрезентација на Македонија, Кире Лазаров, денес го слави 41. роденден.

Европската ракометна федерација (ЕХФ) со видео од неговиот гол за победа во последните секунди против Украина на ланското ЕП во Виена, Австрија, му го честита роденденот.

Роденден му честитаа и фановите и му посакаа да продолжи со одличната игра како и досега.

Кире по убаво ќе ја памети годината што ја остави зад себе.

Лани фановите го избраа за најдобар десен бек на деценијата. И покрај тоа што навлезе во петтата деценија од животот, тоа не беше доволна причина да ја остави топката, а како што и самиот изјави, неговата љубов кон Македонија беше главниот мотив да го одложи пензионирањето.

Кире периодов собори и неколку рекорди. Откако на Светското во Египет стана најдобар стрелец, тој стана и единствениот ракометар кому му успеало да го повтори овој успех во четири децении.

Лазаров исто така е прв на вечната листа на стрелци во Лигата на шампионите, но сега стана и играчот со најголем број настапи во ова натпреварување.

Нант и на 41-годишна возраст му понуди на Кире нов едногодишен договор откако на тренерот Ентрериос и на челниците на францускиот клуб им стана јасно дека сѐ уште има што да покаже и сподели од своето ракометно знаење.

Ќе ви се допадне

AnimeTV anime stream: Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 26

AnimeFreak free anime: Assassination Classroom (Dub) Episode 22