(Видео) Марко Пејчиновски пливаше 60 километри од Охрид до Свети Наум и назад: Нов подвиг на младиот пливач

By

Марко Пејчиновски (15), кој го привлече вниманието на јавноста пред три лета, кога го преплива Охридското Езеро и покрај инфарктот на нозете, денес пливаше 60 километри од Охрид до Свети наум и назад. Тој тргна утрово во 5 часот од пристаништето во Охрид и исплива 30 километри до Свети Наум, а потоа со пливање се врати назад.

Додека пливаше, покрај Марко беше неговиот татко и тимот што постојано го следи. Тие му даваа поддршка, го бодреа, а објавија и неколку видеа од подвигот на Марко. Од стартот во Охрид, кога пристигна во Свети Наум, но и кога се врати назад на пристаниште. Марко доби огромна поддршка од јавноста, а луѓето на видеата му оставија бројни пораки за среќа и му посакаа да успее во намерата.

Марко неодамна пливаше 30 километри на истата оваа делница за празникот Свети Наум Охридски. Првпат официјално ја исплива оваа патека на 12-годишна возраст и тогаш му требаа девет часа да го преплива целиот тој дел. По подвигот, јавноста го нарече „малиот херој со огромно срце“.

Ќе ви се допадне

Anime Twist - Watch anime online, English anime onlineAnime Twist - HD anime for free | TwistMoe

Website https://animefreak.ws: Watch City Hunter '91 animefreak Episode 13 animefreak avatar

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

Website https://kissanime.mx: Watch Marmalade Boy (Dub) kissanime Episode 76 kissanime haikyuu

Tupalo: http://tupalo.com/en/users/2588427

Cakeresume: https://www.cakeresume.com/me/animefreakws