(Видео) „Мизар“ сними песна инспирирана од текст на Петре М. Андреевски, бендот после подолго време повторно на сцената

By

Kултната македонска група „Мизар“, ја промовира новата песна „1903“, работена според текст што пред 50 години го напишал писателот Петре М. Андреевски.  Во оригиналниот текст на Андреевски се опишува годината на Илинденското востание.

Горазд Чаповски, лидерот на бендот, е автор и на музиката и на аранжманот. За песната е направено и видео, во кое се користени делови од филмот „Третиот пат“. Спотот го режираше Филип Арсов.

Групата, која е дел од македонската сцена повеќе од 40 годни на 7 декември ќе настапи на 23. издание на фестивалот „Таксират“. Ова ќе биде нивни прв настап по подолга пауза, а на „Таксират“, освен „1903“, тие ќе ги изведат своите најголеми хитови, но и песните што ги промовираа периодов, Messengers of the Downfall, A Day is Coming“ и Uninije.

Ќе ви се допадне

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub]

My Hero Academia Season 2

AniWatch Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

AniWatch One-Punch Man

My Hero Academia Season 5 Episode 16