Виолета Томовска и Весна Гиновска-Илкова ќе ја добијат наградата „Свети Климент“

By

Примадоната на Националната опера и балет, Весна Гиновска-Илкова, и доајенката на македонската народна музика, Виолета Томовска, се меѓу добитници на највисоката државна награда „Св. Климент Охридски“ во областа на културата и уметноста. Добитник на оваа награда за 2019 година е и писателот Димитар Башевски.

Министерството за култура соопшти дека во областа на воспитанието и образованието наградата ќе ја добие проф. д-р Агим Пољоска, албанолог, а во областа на здравството проф. д-р Дејан Докиќ, пулмолог-алерголог.

Државната награда „Св.Климент Охридски“ се доделува како највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес. Наградите на добитниците ќе им бидат врачени на 8 декември во свечената сала на Собранието.

Ќе ви се допадне

gogoanimeio. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

GoGoAnime Attack on Titan (Dub)

Attack on Titan (Dub)

anime gogo GoGoAnime Redo of Healer

My Hero Academia Season 2 (Dub)