Почина италијанската скијачка Елена Франчини, поранешна светска шампионка во спуст

Италијанската скијачка Елена Фанчини почина денеска на 38-годишна возраст, по долга борба со туморот. Фанчини почина во својот дом во Солто, во близина на Бреша, соопшти италијанската федерација за зимски спортови.

Италијанската скијачка последен пат беше на патеката во декември 2017 година. Таа се врати на ски терените една година подоцна, но никогаш не беше во можност целосно да се врати во форма.

Нејзината состојба рапидно се влошила во последните месеци.

Фанкини освои сребрен медал во спуст на Светското првенство во 2005 година и има две победи во Светскиот куп во спуст во кариерата.

Таа ги пропушти Олимписките игри во Пјонгчанг во 2018 година поради болеста.

Во италијанскиот тим професионални скијачки се и нејзините помали сестри Надја и Сабрина.