01.10.2020

На „Силјан штркот шанца“ во МНТ

Театарската претстава „Силјан штркот шанца“ на Дејан Дуковски, денес е на репертоарот на МНТ. Улогата на Силјан ја игра Александар Михајловски, а во претставата глумат и Нино Леви, Магдалена Ризова -...

Промоција на новелата “Mарика и стравот” од Емилија Славковска

Новелата „Марика и стравот“ од Емилија Славковска ќе се одржи денес во салонот 19.19. Новелата раскажува дека љубовта не е доволна за да се биде среќен и слободен. Промотор на...

Премиера на „Оревокршачка“ во Синеплекс

Придружете и се на Клара во нејзината авантура во четирите магични кралства Премиерата на „Оревокршачка и четирите кралства“ е од 1 ноември  во Синеплекс. 

Ноќ на хорор во „Синеплекс“

Киното „Синеплекс“ на ноќта на вештерките, 31 октомври, ќе прикаже три хорор филмови. Љубителите на адреналинот и стравот во една вечер ќе можат да ги гледаат „Ноќ на вештерките“,...

Изложба на најнови изуми од виртуелната реалност и видео игри

Од 29 октомври до 4 ноември во Музејот на современа уметност – Скопје и Младинскиот културен центар (МКЦ), британски совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018. Посетителите...

„Театар Комедија“ со хуманитарна претстава за Сара од Охрид

„Театар Комедија“ се приклучува на хуманитарната акција за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид на која ѝ е дијагностицирана ANEMIA APLASTICA, болест што ја напаѓа коскената срж и...

„Девојчето на ридот“- промоција на книга за лицата со Даунов синдром

Промоција на илустрираната книга „Девојчето на ридот“ е денес во Национална и универзитетска библиотека во Скопје, со почеток во 13 часот. „Донесете ги вашите деца кои ќе можат да се забавуваат...

Изложба на Жанета Гелевска Вељановска

Во галеријата „Акантус“ вечерва во 20 часот ќе биде отворена изложбата „Верувам дека можам да летам“ на Жанета Гелевска Вељановска – Жани. На оваа изложба ќе бидат преставени педесетина нови дела,...

Музичка магија со Виенски оркестар во Филхармонија

Во Македонската Филхармонија на 7. декември година во за првпат љубителите на класичната музика ќе можат живо да ја почувствуваат музичката магија, која низ светот ја шири единствениот Vienna Classic...

На смеење со „Жена ми се вика Борис“

Пологамија, брак од интерес, разврат, неверство, развод... „Театар комедија“ вечерва повикува на смеење со претставата „Жена ми се вика Борис“ во режија на Синиша Евтимов. „Секое препознавање на одредени стории,...

Stay connected

81,291FansLike
472FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.