12.05.2021

„Вардарски Пастуви“ во Театар Комедија

28.09. 2018 Вардарски Пастуви во театар Комедија во  режија на Синиша Евтимов. Улоги: Џаро – Атанас Атанасовски, Брзи  – Валентин Костадиновски - Тино, Жица – Жарко Димоски, Касап – Илија Илиоски, Лепи –...

Тоска во МОБ

Операта TОСКА - Џакомо Пучини на 18 јануари 2019, 20.00 ч.Главните улоги ќе ги толкуваат Весна Ѓиновска-Илкова, Калин Братеску (Романија), Борис Трајанов.

Единаесет дена „Синедејс“ со повеќе од 100 филма

Повеќе од сто филма ќе бидат прикажани на 17. Фестивал на европски филм „Синедејс“ што ќе се одржи од 8 до 18 ноември во кино „Фросина“ и Џебното кино...

Самир Љума, наш чоек од Тетово, вечер има изложба

Ако има еден човек што требаше да го обедини филмскиот свет оваа година тоа e Самир Љума. „Самир е наш чоек, од Тетово. Пред многу години запишал некоја таму...

„Еднаш свет изградив“ за сите татковци и синови

„Еднаш свет изградив“, претставата на Театарот за деца и младинци, вечерва е на редовниот репертоар на театарот од 20 часот. Претставата ја доби наградата „НЕТА“ за најдобра претстава на...

„Реалисти“ вечерва во МНТ

Претставата „Реалисти“ вечерва од 20:00 часот во Македонски Народен театар. Во главните улоги настапуваат Ивица Димитријевиќ, Владимир Петровиќ, Нина Деан Гачиќ, Ивана Павлаковиќ, Стефан Вујисиќ.

Дамата со Камелии во МОБ

На 16.10. во МОБ со почеток во 20 часот ДАМАТА СО КАМЕЛИИ Диригент: Иван Еминовиќ Кореограф: Василиј Медведев (Русија) Либрето: Јана Темиз Репетитори: Горан Божинов, Лора Тарчуговска и Јордан Крстев (Бугарија)

„Стјуардеси“ вечерва во „Театар комедија“

Претставата „Стјуардеси“ во режија на Синиша Евтимов, вечерва во „Театар комедија“. Претставата почнува во 20:00 часот.

„Тероризам“ вечерва во МНТ

Претставата „Тероризам“ во режија на Јордан Симонов, вечерва ќе биде прикажана во Македонскиот народен театар. Претставата почнува во 20:00 часот.

Премиера на „Јужен ветер“ во Синеплекс

Српскиот филм „Јужен ветер“, во кој починатиот актер Небојша Глоговац ја одигра својата последна улога, на 24 ноември (сабота) ќе има премира во киното „Синеплекс“. Филмот ја раскажува приказната за...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.