12.05.2021

Семејно уживање со „Мери Попинс“

Кој вели дека добрите дадилките не паѓаат од небо? Најмагичната дадилка во светот, Мери Попинс, ве очекува на семејна филмска вечер во „Синеплекс“. „Враќањето на Мери Попинс“ со Емили Блант...

„Првин ќе ме земеш, после ќе ме…“ вечерва во Театар комедија

На репертоарот на „Театар комедија“, вечерва (2 октомври) е претставата „Првин ќе ме земеш, после ќе ме...“. Претставата почнува во 20 часот. „Прво реално шоу во Театар комедија. Вие режирајте...

Изложба на најнови изуми од виртуелната реалност и видео игри

Од 29 октомври до 4 ноември во Музејот на современа уметност – Скопје и Младинскиот културен центар (МКЦ), британски совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018. Посетителите...

Балетот „Самсон и Далила“ во МОБ

Во вторник (15 јануари) од 20 часот, во Македонската опера и балет ќе игра балетската претстава „Самсон и Далила“, на музика на Камиј Сен-Санс. Балетот ја обработува библиска приказна за вечната...

Не се клади на Енглези вечерва во МНТ

Претставата „Не се клади на Енглези“ може да ја погледнете вечерва 26.11 во Македонскиот народен театар. Во претставата играат: Сашко Коцев, Оливер Митковски и Александар Микиќ. Претстава го третира феноменот „спортско...

„Свадбата на Фигаро“ во МНТ

На репертоарот на МНТ вечерва од 20 часот е претставата „Свадбата на Фигаро“. Во главните улоги настапуваат Нино Леви, Сашка Димитровска, Сашко Коцев и други. Билетите чинат 300 денари.

„Клеопатра“ вечерва во МОБ

Претставата „Клеопатра“ вечерва на репертоарот на МОБ. Балетскиот спектал ќе се случи на 14 ноември со почеток во 20.00 часот.

Самостојна изложба на Стефан Димовски

Во Младинскиот културен центар денес во 20 часот ќе биде отворена самостојна изложба на Стефан Димовски. На изложбата авторот ќе се претстави со 30-тина дела во комбинирана техника. Димовски е...

Црнила ремикс во МКЦ

Ако се уште не сте ја гледале или сакате да ја гледате пак Црнила ремикс на репертоар на МКЦ, на 27. ноември во 19. часот во сала Фросина. Билети на билетарница на...

„Мама миа“ вечерва во МНТ

Вечерва во Македонски народен театар на репертоарот претставата „Мама миа“ со почеток во 20:00 часот.

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.