03.03.2021

Олга Петкова промовира прва книга

Првата книга на Олга Петкова, „Ателјето на Монмартр“ ќе се одржи на 4 април во фоајето на кино „Фросина“. Промоцијата почнува во 20 часот. Дејствието на книгата, главно сместено во...

„Животот на Молиер“ во МНТ

Вечерва во 20 часот во Македонскиот народен театар ќе се игра претставата „Животот на Молиер“ по текст на Михаил Булгаков, а во режија на Александар Поповски. Во главните улоги настапуваат Никола Ристановски, Сашка...

На смеење со претставата „Мечка“

Секој човек живее во својата реалност. Во очите на Смирнов ѕидовите се крвави, Лука го бара светлото сино небо низ прозорците, а за Попова истите тие ѕидови се романтично...

Балетот „Ана Каренина“ вечерва во МОБ

Балетската претстава „Ана Каренина“ во два чина ќе игра вечерва во МОБ, со почеток во 20 часот. Едно од најпознатите светски литературни дела „Ана Каренина“ од крајот на 19 и...

Претставата „Експеримент“ вечерва на репертоарот на МКЦ

Tеатарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ вечерва ќе се одржува во МКЦ. Претставата почнува в 21 часот, а цената на билетите изнесува 300 денари.

„Силјан штркот шанца“ вечерва во МНТ

Театарската претстава „Силјан штркот шанца“ на Дејан Дуковски, денес е на репертоарот на МНТ. Улогата на Силјан ја игра Александар Михајловски, а во претставата глумат и Нино Леви, Магдалена Ризова – Черних, Нина...

„Експеримент“ вечерва во МКЦ

Tеатарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението АРТОПИЈА - Скопје ќе се одржи вечерва во 21 часот. Претставата ќе се одржи во...

„Експеримент“ во МКЦ

Tеатарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението АРТОПИЈА - Скопје.  Преставта е во МКЦ

„Риголето“ на сцената на МОБ

Вечерва со почеток во 20 часот во МОБ ќе биде изведена „Риголето" на Џузепе Верди. Трагична приказна за љубомора, одмазда и жртва. Напишана според драмата на Виктор Иго „Кралот се...

„Реалисти“ вечерва во МНТ

Претставата „Реалисти“ вечерва од 20:00 часот во Македонски Народен театар. Во главните улоги настапуваат Ивица Димитријевиќ, Владимир Петровиќ, Нина Деан Гачиќ, Ивана Павлаковиќ, Стефан Вујисиќ.

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.