17.10.2021

„Театар комедија“ со репертоар за ноември

„Викенд на мртовци“ месецов ќе се прикаже премиерно во „Театар комедија“, на 14 ноември. Театарот го објави целиот репертоар за месец ноември, на кој се најдоа и „Стјуардеси“, „Вардарски...

Среќко Шоиќ ќе ја освојува Македонија

По гостувањето во Скопје минатиот месец, познатиот срспки актер Милан Лане Гутовиќ повторно ќе ја игра претставата „Украдена личност“ пред македонската публика. Првата претстава ќе се одржи во Скопје...

Еден месец на село со Коцев и Леви

На репертоарот на Македонскиот народен театар вечерва е претставата „Еден месец на село“, работена по истоименото дело на Тургењев. Главните улоги ги играат Ѓорѓи Јолевски, Сашка Димитровска, Сашко Коцев,...

Игор Џамбазов со говорна мана

Вечерва на репертоарот на МНТ од 20 часот е претставата „Говорна мана“, правена на текст на Горан Марковиќ, а во режија на Драгана Милошевски-Попова. Во главните улоги настапуваат Игор Џамбазов,...

Чао и пријатно со Атанас и Тино

Македонската хит-претстава „Чао Пријатно“ вечерва ќе се игра на сцената на Театар Комедија. Режисер на претставата е Синиша Евтимов а во главните улоги настапуваат Атанас Атанасовски и Валентин Костадиновски Тино. Претставата почнува во 20:00...

Клеопатра се врати во МОБ

Претставата „Клеопатра“ се враќа на репертоарот на МОБ. Балетскиот спектал ќе се случи на 14 ноември со почеток во 20.00 часот. Македонската публика ќе има уникатна можност да го проследи...

Мјузиклот „Зона Замфирова“ во МНТ

Мјузиклот „Зона Замфирова“ во изведба на ансамблот на Театарот на Теразије од Белград, на 3 март во 19 часот ќе се игра на сцената на Македонскиот народен театар. Мјузиклот е по делото...

Венера во крзно во кино “Култура“

„ВЕНЕРА ВО КРЗНО“ од Дејвид Ајвс, премкиера на 09.12. (понеделник) во 20 часот во ино Култура. Театар Навигатор Цветко во режија на Ивана Ангеловска. Играат : Ивана Павлаковиќ и Благој Веселинов.

„Странци“ вечерва во Драмски

Од 20 часот во “Драмски театар“ вечерва игра претставата „Странци“. Во главните улоги играат Игор Ангелов, Ирена Ристиќ, Биљана Драгиќевиќ - Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ.  

„Вардарски Пастуви“ во Театар Комедија

28.09. 2018 Вардарски Пастуви во театар Комедија во  режија на Синиша Евтимов. Улоги: Џаро – Атанас Атанасовски, Брзи  – Валентин Костадиновски - Тино, Жица – Жарко Димоски, Касап – Илија Илиоски, Лепи –...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.