17.10.2021

 „Диско треска“ за Василица

Традиционален концерт по повод празникот „Василица“ на 12 и 13 јануари во 20 часот во МОБ. Концертот е најавен како  „Диско треска“ за Василица. Гала концертот по повод празникот „Василица“ ќе...

Романтика во Театар Комедија

„Дони Дарк“ е романтична комедија која раскажува за процесот на осамостојување на едно младо слепо момче и неговата социјална интеграција во општеството. Поради својата тематика, која ги опфаќа правата...

Балетот „Ана Каренина“ вечерва во МОБ

Балетската претстава „Ана Каренина“ во два чина ќе игра вечерва во МОБ, со почеток во 20 часот. Едно од најпознатите светски литературни дела „Ана Каренина“ од крајот на 19 и...

15-годишен јубилеј на „Танц Фест“

Идентитети е најновата премиера на Скопје танцовиот театар, создадена од кореографот Рисима Рисимкин и танчерите на Скопје танцовиот театар. Во неа учествуваат професионалните танчери на Скопје танцовиот театар, стажантите од...

Српската хит-претстава „Индиго“ во Дом на АРМ

Претставата „Индиго“ во Режија на Бранислав Лечиќ и текст на Душко Премовиќ, ќе се игра вечерва со почеток од 19:00 часот во Домот на АРМ. Во главните улоги настаппуваат...

„Како да се ограби банка“ во Драмски

Како да се ограби банка, театарска претстава вечерва од 20. часот во Драмски театар Скопје. Карти можете да набавите на следниот линк.  

„Театар комедија“ со репертоар за ноември

„Викенд на мртовци“ месецов ќе се прикаже премиерно во „Театар комедија“, на 14 ноември. Театарот го објави целиот репертоар за месец ноември, на кој се најдоа и „Стјуардеси“, „Вардарски...

„Риголето“ на сцената на МОБ

Вечерва со почеток во 20 часот во МОБ ќе биде изведена „Риголето" на Џузепе Верди. Трагична приказна за љубомора, одмазда и жртва. Напишана според драмата на Виктор Иго „Кралот се...

Смеење со Среќко Шоиќ

По гостувањето во Скопје минатата година, познатиот срспки актер Милан Лане Гутовиќ повторно ќе игра во претставата „Украдена личност“ пред македонската публика. Денеска во Домот на АРМ ќе се одржи...

На Разговор во четири очи во МНТ

Вечерва во МНТ ќе се игра преставата „Разговор во четири очи“. Режисер: Нина Николиќ.Играат: Амернис Нокшиќи Јовановска, Нина Деан, Петре Арсовски, Дарја Ризова, Катина Иванова, Благој Веселинов и Дамјан...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.