29.06.2022

Не се клади на Енглези“ хуманитарно за Сара од Охрид

Вечерашната изведба на претставата „Не се клади на Енглези“ во Македонскиот народен театар ќе биде хуманитарна, за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, кај која е дијагностицирана Anemia...

Чао и пријатно со Атанас и Тино

Македонската хит-претстава „Чао Пријатно“ вечерва ќе се игра на сцената на Театар Комедија. Режисер на претставата е Синиша Евтимов а во главните улоги настапуваат Атанас Атанасовски и Валентин Костадиновски Тино. Претставата почнува во 20:00...

„Мама миа“ вечерва во МНТ

Вечерва во Македонски народен театар на репертоарот претставата „Мама миа“ со почеток во 20:00 часот.

На смеење со „Вардарски пастуви“

„Вардарски пастуви“ е скопска урбана приказна за маалска група другари на кои најголема љубов им е ФК „Вардар“. Во недостиг на пари, барајќи низ огласите за работа, наидуваат на...

„Силјан штркот шанца“ вечерва во МНТ

Театарската претстава „Силјан штркот шанца“ на Дејан Дуковски, денес е на репертоарот на МНТ. Улогата на Силјан ја игра Александар Михајловски, а во претставата глумат и Нино Леви, Магдалена Ризова – Черних, Нина...

„Експеримент“ вечерва во МКЦ

Tеатарската претстава „Експеримент“, по текст и режија на Јане Спасиќ, а во продукција на здружението АРТОПИЈА - Скопје ќе се одржи вечерва во 21 часот. Претставата ќе се одржи во...

Да го поздравиш и да ми го бациш во МКЦ

Да го поздравиш и да ми го бациш е документарна претстава, авторско дело на четворица актери и еден режисер. Ја раскажува приказната за растењето, за соништата за себеостварувањето и...

Операта „Турандот” повторно во МОБ

Операта „Турандот" од Џакомо Пучини ќе биде изведена на вечерва од почеток 20.00 часот во МОБ. Спектакуларната продукција на епската кинеска бајка на еден од најславните и најбарани оперски...

Премиера на „Нема да платам“ во „Комедија“

Политичката сатира „Нема да платам“, која ги опишува реакциите на потрошувачите на зголемувањето на цените, утревечер ќе ја има својата премиера во „Театар комедија“. Атанас Атансовски, Валентин Костадиновски-Тино, Зорица...

„Животот на Молиер“ во МНТ

Од 20 часот во Македонскиот народен театар игра „Животот на Молиер“ по текст на Михаил Булгаков, а во режија на Александар Поповски. Во главните улоги настапуваат Никола Ристановски, Сашка Димитровска, Емил Рубен и...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.