30.06.2022

„Петре и волкот“, бајка за деца во МОБ

На 18 ноември (недела) во Македонската опера и балет во 11 часот, ќе биде изведена една од најпопуларните оркестарски бајки за деца, „Петре и волкот“ од рускиот композитор Сергеј...

Не се клади на Енглези“ хуманитарно за Сара од Охрид

Вечерашната изведба на претставата „Не се клади на Енглези“ во Македонскиот народен театар ќе биде хуманитарна, за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, кај која е дијагностицирана Anemia...

Клеопатра се врати во МОБ

Претставата „Клеопатра“ се враќа на репертоарот на МОБ. Балетскиот спектал ќе се случи на 14 ноември со почеток во 20.00 часот. Македонската публика ќе има уникатна можност да го проследи...

Современ балет „Метаморфоза“ во МОБ

Во Македонска опера и балет денес (06.11) со почеток во 20 часот, ќе се одржи современиот балетски перформанс „Метаморфоза“ во кореографија на Ивана Коцевска. Овој современ балет го проблематизира телото како...

На Разговор во четири очи во МНТ

Вечерва во МНТ ќе се игра преставата „Разговор во четири очи“. Режисер: Нина Николиќ.Играат: Амернис Нокшиќи Јовановска, Нина Деан, Петре Арсовски, Дарја Ризова, Катина Иванова, Благој Веселинов и Дамјан...

Вторник е ден за „Не се клади на Енглези“

„Не се клади на Енглези“, познатата театарска престава ќе се игра утре (6.10)  во  МНТ, со почеток во 20 часот. Претставата е во режија на Синиша Евтимов, а играат...

„Театар комедија“ со репертоар за ноември

„Викенд на мртовци“ месецов ќе се прикаже премиерно во „Театар комедија“, на 14 ноември. Театарот го објави целиот репертоар за месец ноември, на кој се најдоа и „Стјуардеси“, „Вардарски...

Хуманитарна изведба на „Не се клади на Енглези“ за Сара од Охрид

Македонскиот народен театар и во ноември ќе има хуманитарна претстава за помош на 15-годишната Сара Настеска од Охрид, кај која е дијагностицирана Anemia aplastica, болест за чие лечење е...

 “Кој е тука идиот“- за смеење до солзи

Хит театарската претстава “Кој е тука идиот” ќе биде одиграна на 1 и 2 ноември, во Дом на АРМ, во Скопје, со почеток во 20ч. Главните улоги во претставата ги имаат познатиот...

На „Силјан штркот шанца“ во МНТ

Театарската претстава „Силјан штркот шанца“ на Дејан Дуковски, денес е на репертоарот на МНТ. Улогата на Силјан ја игра Александар Михајловски, а во претставата глумат и Нино Леви, Магдалена Ризова -...

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.