05.12.2021

„Еден месец на село“ вечерва во МНТ

Вечерва во МНТ, ќе се игра театарската престава „Еден месец на село“. Претставата чиј режисер е Паоло Маџели почнува во 20 часот.

Смеење со Среќко Шоиќ

По гостувањето во Скопје минатата година, познатиот срспки актер Милан Лане Гутовиќ повторно ќе игра во претставата „Украдена личност“ пред македонската публика. Денеска во Домот на АРМ ќе се одржи...

Во „Комедија“ претставата „Мечка“ за лицата за оштетен слух

Утревечер (28 февруари), на репертоарот на театарот Комедија ќе се прикажува класиката на Антон Чехов, „Мечка“, која ќе биде толкувана на знаковен јазик, па претставата ќе можат да ја гледаат...

Реалисти вечерва во МНТ

Претставата „Реалисти“ вечерва можете да ја погледнете во Македонски Народен театар. Во претставата во главните улоги настапуваат Ивица Димитријевиќ, Владимир Петровиќ, Нина Деан Гачиќ, Ивана Павлаковиќ, Стефан Вујисиќ. Претставата почнува во 19:00 часот.

Кец на десетка во МНТ

Вечерва во Македонски народен театар ќе се одигра театарската претстава „Кец на десетка“. Во главните улоги настапуваат Александар Микиќ, Тања Кочовска, Нина Деан и Ивица Димитријевиќ. Претставата почнува во 20:00 часот, а билетите ќе...

„Оревокршачка“ во МОБ

Балетската претстава „Оревокршачка“ вечерва со почеток во 20 часот. Ова е едно од најпопуларните и најизведувани дела на сите светски сцени по музика на Петар Илич Чајковски. „Овој балет е ултимативна...

Премиера на „Нема да платам“ во „Комедија“

Политичката сатира „Нема да платам“, која ги опишува реакциите на потрошувачите на зголемувањето на цените, утревечер ќе ја има својата премиера во „Театар комедија“. Атанас Атансовски, Валентин Костадиновски-Тино, Зорица...

“Влези не се соблакај” вечерва со Весна

Весна Петрушевска вечр ќе го прослави јубилејот 25 години во брак со МНТ. Незаборавна вечер со премиерата на “Влези не се соблакај”. Ќе ве насмее ќе ве расплаче ќе...

„Вардарски Пастуви“ во Театар Комедија

28.09. 2018 Вардарски Пастуви во театар Комедија во  режија на Синиша Евтимов. Улоги: Џаро – Атанас Атанасовски, Брзи  – Валентин Костадиновски - Тино, Жица – Жарко Димоски, Касап – Илија Илиоски, Лепи –...

„Тоска“ од Пучини во МОБ

Операта „Tоска“ од Џакомо Пучини на 18 јануари ќе игра на сцената на МОБ. Операта во три чина е напишана по италијанското либрето од Луиџи Илика и Џузепе Џакоза....

Stay connected

81,350FansLike
469FollowersFollow
3,100SubscribersSubscribe

Популарно

Џез фестивал на дуети во „Менада“

Клубот Менада вечерва го организира последниот дел од „Џез фестивалот на дуети“. Вечерта ќе почне со проекција на Let’s Get Lost. За музичкиот дел од фестивалот...

Фестивал на Новиот германски филм

Фестивалот на Новиот германски филм почнува на 2 мај со комедијата „100 работи” во „Милениум“, а проекциите потоа, од 3 до 6 мај, продолжуваат во кино...

Сабота со Староградски Мелос

Сабота за уживање во убаво друштво, вкусна храна и добра музика со „Староградски Мелос“, само во гостилница „Ла Тана“. Забавата почнува во 21 часот.