Дејан Георгиевски освои сребро на Олимпијадата, прв медал за Македонија по 21 година

By

Македонскиот спортист Дејан Георгиевски (22) го освои сребрениот медал на Олимпискиот турнир во теквондо, во категоријата +80. Тој во финалето се бореше против Владислав Ларин од Русија и загуби со 15:9. Ларин е прв во светот, а на листата најдобри теквондисти, Георгиевски е на 14. место.

Пред финалето, Георгиевски го победи светскиот шампион Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска, а во полуфиналето беше подобар од Јужнокореецот Кјо Дон Ин.

Последен пат Македонија освои медал на Олимпијада пред 21 година, кога Мохамед Ибрахимов ѝ донесе бронза во борење на ЛОИ во Сиднеј.

Ќе ви се допадне

Website https://animefreak.ws: Watch Dual! Parallel Runrun Monogatari Special; animefreak Episode Full animefreak death note

Website https://gogoanime.be: Watch High School Fleet Movie gogoanime Episode Full sites like gogoanime

AnimeKisa: Macross (Dub) anime episode 36 online free at https://animekisa.in anime online

AnimeBee: Shakugan no Shana: Friagne & Marianne no Naze Nani Shana! Nandemo Shitsumonbako! 2 anime episode 8 online free at https://animebee.to anime

Coub: https://coub.com/animefreakws

Woddal: https://www.woddal.com/gogoanimelol