Од рак на грлото почина легендарниот фудбалер на „Партизан“ Момчило Моца Вукотиќ

By

Легендарниот фудбалер на белградски Партизан Момчило Моца Вукотиќ почина на 72 години по долга борба со рак на грлото. Тој ќе остане запаметен како еден од најдобрите фудбалери кои некогаш играле за овој клуб.

Момчило Вукотиќ долго време беше рекордер по бројот на одиграни натпревари за Партизан, сè додека не го надмина доскорешниот капитен на овој клуб, Саша Илиќ. Во црно-белиот дрес одигра 791 натпревар и постигна 339 голови. Моца еден период го носеше и дресот на француски Бордо. За југословенската фудбалска репрезентација има одиграно 14 натпревари и постигнато четири гола.

Ќе ви се допадне

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime One-Punch Man

My Hero Academia Season 2 (Dub) Episode 23

gogoanime1 GoGoAnime Attack on Titan (Dub)

watch anime dub Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

english anime My Hero Academia Season 2