Буфон се врати во својот прв клуб Парма

By

Легендарниот италијански голман Џанлуиџи Буфон направи трансфер и од тимот на Јувентус се врати во неговиот матичен клуб Парма. „’Супермен’ се врати, потврди попладнево Парма на својот Твитер профил, објавувајќи, притоа, кратка видеопорака со зборовите на Буфон: „Се вратив“.

Во 1995 година, на своја 17 годишна возраст, Буфон го играше својот прв натпревар како голман.

Тој е рекордер според бројот на одиграни натпревари во Серија А (657). Досега само еднаш играше во втората лига, во сезоната 2006/07 кога Јувентус беше казнет во рамки на скандалот „калчополи“.

Буфон во мај објави дека дефинитивно заминува од Јувентус, клубот со кој освои десет шампионски титули, пет национални купови и шест трофеи во Суперкупот.

Единствениот клупски трофеј што недостасува во кариерата на Буфон е Лигата на шампиони, претрпувајќи со Јувентус три порази во финалињата во 2003, 2015 и 2017.

Италијанските медиуми објавија дека Буфон се согласил да остане во Парма во следните две години, со гаранции дека ќе биде во првиот тим и ќе ја носи капитенската лента.

Ќе ви се допадне

Watch anime online for free at AnimeDao animedao haikyuu to the top. Watch Clannad (Dub) Episode 23

4Anime Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Majime ni Fumajime Kaiketsu Zorori Episode 97

AnimeFreak Watch english anime Online in HD for FREE. Made in Abyss Movie 2: Hourou Suru Tasogare (Dub) (https://animefreak.ws/m/rBQo) Episode Full

KissAnime Cutoutandkeep: https://www.cutoutandkeep.net/users/kissanimemx