Ѓоковиќ го освои и Вимблдон

By

Новак Ѓоковиќ уште еднаш потврди дека е најдобар тенисер на денешницата, откако го совлада Матео Беретини со 3-1 во сетови. Ова е  шеста титула на Вимблдон и вкупно 20. гранслем трофеј во кариерата. Ѓоковиќ триумфираше во Лондон десет години по својот премиерен успех на британскиот гранслем турнир, а уште поимпресивно делува фактот дека тој го освои пехарот на третиот гранслем во 2021 година, по Австралија Опен и Ролан Гарос.

dobivaj vesti na viber

Сега Ноле  ќе има шанси следниот месец во Њујорк да испише историја како прв што во иста година триумфирал на сите четири најголеми турнири во светот на тенисот.

 

Ќе ви се допадне