Јапонска пливачка ќе настапи на Олимпијадата во Токио откако ја победи леукемијата

By

Јапонската пливачка Рикако Ике ќе настапи на Олимпијадата во Токио, две години откако ѝ беше дијагностицирана леукемија. Таа постигна одличен резултат на трката на 100 метри пеперутка на националните квалификации и ќе ја претставува Јапонија во штафета во оваа дисциплина.

Ике го освои петтото место во оваа дисциплина на претходните Олимписки игри во Рио, кога имаше 16 години кога. Таа на почетокот на 2019 година објави дека има леукемија и цела година помина на лекување.

„Не верував дека можам да победам. Мислев дека тоа ќе дојде многу подоцна, мојот оригинален план беше да се квалификувам за Олимписките игри во 2024“, изјави Ике.

Таа откри дека по лекувањето едвај можела да скокне во базен.

Ќе ви се допадне

Bleach (Dub) (https://animefreak.ws/m/Jlx5) Episode 366 at AnimeFreak animefreak death note

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 12 at GoGoAnime gogoanime demon slayer