Јован Стојоски постави нов личен рекорд на 400 метри и го освои 38. место на Олимпијадата

By

Македонскиот атлетичар Јован Стојоски денеска настапи на трката на 400 метри на Олимпијадата во Токио. Тој патеката ја истрча за 46,81 секунди, што е негово најдобро време во кариерата и го подобри досегашниот личен рекорд.

Стојоски беше претпоследен во својата квалификациска група, а натпреварот го заврши на 38. место од вкупно 48 натпреварувачи во оваа дисциплина.

Од Македонските спортисти, до крајот на Олимпијадата треба да настапат уште Пулексенија Јовановска (карате, кати) на 5 август и Могомедгаджи Нуров (борење слободен стил, 97 кгр.) на 6 август.

 

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven: Izumo anime episode 2 online free at https://animeheaven.pro animeheaven black clover

Website https://wcostream.cc: Watch GARO: THE ANIMATION - HOME (Dub) wcostream Episode Full watch cartoons online wcostream

Website https://animekisa.in: Watch Last Exile: Fam, the Silver Wing (Dub) animekisa Episode 21 watch anime

TwistMoe Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/anime-flix

Flipsnack: https://www.flipsnack.com/gogoanimelol/