Кошаркарките на Србија станаа европски шампионки

By

Женската кошаркарска репрезентација на Србија стана шампион на Европа. По победата во Валенсија, против Франција 63:54, тие по втор пат го кренаа пехарот, по 2015 година.

Франција го изгуби второто по ред финале. Најдобра во составот на Србија беше Ивон Андресон со 18 поени, Јелена Брукс постигна 15, кај Франција најефикасна беше Вукосављевиќ со 15 поени.

Ова е трет медал за Србија на последните четири европски првенства, по првото злато во 2015 година, освоија бронза во 2019, а сега повторно станаа шампионки, сето тоа под водство на селекторката Марина Маљковиќ.

 

 

Ќе ви се допадне

AniWatch: Henna Omamesan anime episode Full online free at https://aniwatch.pro anime sites

KissAnime: Detective Conan Movie 21: The Crimson Love Letter (Dub) anime episode Full online free at https://kissanime.mx anime websites

TwistMoe: Harlock Saga: The Ring of the Nibelung - The Rhein Gold (Dub) anime episode 6 online free at https://twistmoe.net watch animes

Watch Star Blazers: Space Battleship Yamato 2199 Episode 26

Sites google: https://sites.google.com/view/animeflixnl/home

Seedandspark: https://seedandspark.com/user/animefreak