Лионел Меси прогласен за најдобар плејмејкер на деценијата

By

Фудбалерот на Барселона, Лионел Меси е прогласен за најдобар плејмејкер во последните 10 години од страна на Меѓународната федерација за историја и статистика на фудбалот (ИФФХС).

На второто место се најде неговиот поранешен соиграч во каталонскиот тим Андрес Иниеста, а додека трет беше играчот на Реал Мадрид, Лука Модриќ.

Топ 10 плејмејкери на деценијата според ИФФХС:
1. Лионел Меси (Барселона)
2. Андрес Иниеста (Висел Кобе)
3. Лука Модриќ (Реал Мадрид)
4. Кевин Де Брујн (Манчестер сити)
5. Тони Крос (Реал Мадрид)
6. Еден Азар (Реал Мадрид)
7. Нејмар (ПСЖ)
8. Месут Озил (Арсенал)
9. Андреа Пирло (поранешен играч на Јувентус)
10. Јаја Туре (без клуб).

Ќе ви се допадне

Jujutsu Kaisen (TV) Recap Episode Full at website https://animefreak.ws anime freak new site

Cells at Work! CODE BLACK! Episode 4 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll app free