Македонските одбојкари се пласираа на Европско

By

Одбојкарската репрезентација на Македонија се пласира на Европското првенство откако ја победи Турција со 3-1 во сетови (25-19, 21-25, 25-23, 25-18). Ова ќе биде второ учество на македонските одбојкари на ЕП. Првенството годинава ќе се одржува во Полска, Естонија, Финска и Чешка, во август и септември, иако засега не се знае точниот датум.

Резултатот 3-1 им одговараше и на репрезентациите на Македонија и на Турција, кои имаа по три победи и еден пораз по четири кола во квалификациите, па и двете обезбедија учеството на ЕП.

Капитенот Никола Ѓоргиев имаше 24 поени, а во нападот и во одбраната најдобар беше Александар Љафтов, со 23 поени.

Ќе ви се допадне

Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime: Tales - Veldora's Journal (Dub) Episode Full at ANIMEFLIX i want to eat your pancreas animeflix

Watch Naruto: Shippuden Episode 491 (https://kissanimeonline.com/m/Beo/ep-491) at KissAnime kissanime rwby