Македонските пливачи се вратија со медали од олимписките квалификации

By

Македонските пливачи, Ева Петровска и Иван Симоновски, се вратија со медали од меѓународниот пливачки натпревар “Grand Prix 11-April”, кој викендов се одржа во Белград, Србија.

Пливачката на Аква Про, Ева Петровска освои злато на 800м слободно, со време 09:11,80 и бронза на 400м слободно 04:25,52 во апсолутна и јуниорска конкуренција.

Младиот пливач Иван Симоновски освои две бронзени медали во апсолутна конкуренција на 50 и 100м делфин со време 26,35, и 57,67.

Пливачот Павле Стојчески во трката на 100м слободно исплива 57,25 што беше доволно за 12 место во јуниорска конкуренција.

Натпреварот беше од квалификациски карактер за Олимписките Игри во Токио оваа година.

На турнирот учество зедоа 485 пливачи и 49 клубови од Македонија, Србија , Босна, Бугарија и Тунис.

Ќе ви се допадне

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime online The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

english anime My Hero Academia Season 3

animeheaven es Hunter x Hunter (2011) (Dub)

watch anime online Redo of Healer

anime website My Hero Academia (Dub)