Почина една од најдобрите кошаркарки во поранешна Југославија, Жана Лелас

By

Жана Лелас, поранешната југословенска репрезентативка во кошарка, почина во Сплит на 52 години. Таа починала под необјаснети околности, пренесуваат хрватските медиуми.

Лелс кариерата ја почнала во Југопластика на 16 години. Таа беше најмладата кошаркарка во репрезентацијата на Југославија која во 1988 година го освои сребрениот медал на Олимпијадата во Сеул. Три години подоцна истиот успех со репрезентацијата го повтори на Европското првенство. Со Хрватска два пати настапила на европските првенства.

Во кариерата играла во Шибеник, Јежице, Месина, Стразбур, Сарагоса.

Од 2016 година заедно со својот сопруг ја водеше академијата Жана Лелас во Сплит.

Ќе ви се допадне

watch anime. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

anime website To Your Eternity

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Episode 23

4anime.biz SK8 the Infinity (Dub)

Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 6

4Anime Gintama Episode 199