Роналдо со 760 погодоци стана најдобар стрелец во историјата

By

Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо, со 760 погодоци дадени на официјални натпревари стана најдобриот стрелец во историјата на фудбалот.

Португалецот синоќа во триумфот над Наполи со Јувентус го забележа 760. погодок во кариерата. „Старата дама“ беше подобра од „наполитанците“ со 2:0.

Со тоа Роналдо го помина на оваа листа легендарниот Џозеф Бикан, кој имаше постигнато 759 погодоци. Бикан играше во периодот од 1931 до 1955 година.

На третото место сега е славниот Бразилец Пеле со 757, а на четвртото место е Аргентинецот Лионел Меси, кој досега има постигнато 742 гола.

Ќе ви се допадне

Fire Force (https://gogoanime.be/m/dAaJ) Episode 24 at website https://gogoanime.be. See more gogoanim3

Hero Return (https://crunchyrollfree.com/m/BQz5) Episode 12 at website https://crunchyrollfree.com crunchyroll free subscription