Со новите промени за кои размислува УЕФА, патот на Македонија за пласман на Европските првенства ќе стане уште полесен

By

Со новите промени за кои размислува УЕФА, патот на Македонија за пласман на Европските првенства ќе стане уште полесен. Европската куќа на фудбалот размислува да го прошири бројот на репрезентации на Европските првенства на 32.

Оваа промена е планирано да важи од 2028 година. Досегашниот форматот е со 24 селекции, се игра од 2016 година. Од УЕФА велат дека на овој начин ќе се развива фудбалот, што е една од нивните приоритетни цели.

Со новите промени голем број на мали земји, токму како Македонија ќе имаат поголеми шанси да заиграат на континенталното натпреварување.

Нашата репрезентација за првпат во својата историја токму на ЕВРО 2020 за првпат се најде меѓу најдобрите европски селекции.

Ќе ви се допадне

4Anime Watch anime online, English anime online HD

AnimeFLV: Dusk Maiden of Amnesia: Ghost Girl anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime to watch

Website https://animeheaven.pro: Watch Grappler Baki (TV) animeheaven Episode 24 animeheaven attack on titan

Demon City Shinjuku (Dub) Episode Full

Soundcloud: https://soundcloud.com/gogoanimebe

Effecthub: http://www.effecthub.com/user/1946871