Светската рекордерка на 10 километри убиена во својот дом во Кенија

By

Кениската атлетичарка, Агнес Тироп (25)  е пронајдена мртва во својот дом во градот Итен. Според извештаите, таа била избодена во стомакот, па полицијата потврди дека се работи за убиство и дека работат на случајот за да се откријат сите детали околу трагичниот настан.

Тироп минатиот месец го сруши светскиот рекорд на 10 километри во Берлин. Таа ја претставуваше Кенија на Олимписки игри во Токио, каде на трката на 5.000 метри заврши на четвртото место. Освои и два бронзени медали од Светските првенства во 2017 и 2019 година на 10.000 метри.

 

Ќе ви се допадне

Puss 'n Boots Episode Full

Website https://animefreak.ws: Watch Donbei x Kemurikusa animefreak Episode Full my hero academia animefreak

KissAnime: Cells at Work! (Dub) anime episode 13 online free at https://kissanime.mx death note kissanime

Watch NIGHT HEAD 2041 Episode 12

Website https://animetv.cc: Watch The Portrait Studio animetv Episode Full stream anime tv