Теквондистот Дејан Георгиевски се пласира во финале на Олимпијадата

By

Македонскиот спортист Дејан Георгиевски (22) се пласира во финалето на Олимпискиот турнир во теквондо, откако во полуфиналето го победи Јужнокореецот Кјо Дон Ин во категорија +80 со 12-6.

Последен пат Македонија доби медал пред 21 година кога Мохамед Ибрахимов ѝ донесе бронза во борење на ЛОИ во Сиднеј.

Пред овој меч, истово утро, тој го победи светскиот шампион Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска, во категорија +80 со 9.4.

Георгиевски ќе се бори за златен медал со Русинот Владислав Ларин во категоријата над 80 кг.

Ќе ви се допадне

ENDRO! (https://animefreak.ws/m/z6Jl) Episode 12

Website https://animedao.nl: Watch Okko's Inn animedao Episode Full boku no hero academia season 4 animedao

AnimeTV: Michiko & Hatchin anime episode 22 online free at https://animetv.cc anime tv streaming online

Watch Card Captor Sakura Movie 2: The Sealed Card Episode Full

Animeflixnl xtgem: http://animeflixnl.xtgem.com/index

Credly: https://www.credly.com/users/kissanimemx/